RİBANA ÖRME KUMAŞ

Ribana örme kumaşlar interlok kumaşlarda olduğu gibi yine çift plakalı yuvarlak örme makinelerinde, silindir ve kapak iğnelerinin birbirlerine çapraz olacak şekilde yerleştirilmeleri sonucunda elde edilen çift katlı bir örme kumaş çeşididir. Bu örme şeklinin en belirgin özelliği birbirlerinin ardı sıra gelen ters ve düz  ilmeklerden oluşmasıdır. Ribana örgüde ilmekler doluya boş, boşa dolu şeklinde karşılıklı olarak gelmektedir.

Ribana kumaşı ifade edecek olan en büyük özellik ise kumaş eni yönünde açıldığında her iki tarafta örgü raporuna bağlı olarak düz ‘R’ ve ters ‘L’ ilmeklerin değişimli olarak görünmesidir.

Ribana kumaşlar enine tarafta çok belirgin bir esnekliğe sahiptir ve kumaşın her iki tarafında aynı şekilde çok belirgin ribana efekti görülür. Eğer iki sıra düz, iki sıra ters ilmek sırayla kumaşın iki tarafında görülüyorsa buna; 2×2 Ribana kumaş denir. Eğer bir sıra düz, bir sıra ters ilmek olursa buna; 1×1 Ribana kumaş veya tam dolu Ribana kumaş denir.

Ribana ve İnterlok kumaşlar ilk bakışta görsel olarak benzerlik gösterse de farklıdır, bu farkı anlamak için kumaş enine gerdirilir, eğer karşılıklı ilmekler birbirinin karşısında doluya dolu şeklinde ise İnterlok, karşılıklı ilmekler doluya boş, boşa dolu şeklinde ise Ribana’dır.

Lastik örgü de denilen Ribana kumaş, örgü şeklinden kaynaklı yoğun esneklik sağlar.

Kullanılan iplik içeriğine göre OE Ribana, OE Elastanlı Ribana, Penye Ribana, Penye Elastanlı Ribana, Karde Ribana, Karde Elastanlı Ribana olarak isimlendirilir.

 

Genellikle üst giyimde ve tıbbi ürünlerde kullanılan bu kumaşlar, özel sportif giyimde, tişörtlerin etek kısmında, yakalarda, kollarda, örme manşetlerinde, örme şapkalarda, çoraplarda ve benzeri alanlarda oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

 

Ribana Kumaş Özellikleri

  • Ribana örgülü kumaşların enine yüksek esneme ve uzama, boyuna ise esneme özelliği vardır,
  • Kesilen kenarlardan asla kıvrılma yapmaz,
  • Bazen son ilmekten kaçma görülebilir,
  • En önemli özelliklerinden biri iki örgü tabakası arasında hava tuttuğu için vücut ısısını dengede ve sıcak tutmasıdır,
  • Enine elastikiyeti oldukça fazladır,
  • Ribana kumaş gerdirilmek sureti ile R ilmekten iğne batırıldığında iğne ucunun L ilmekten çıktığı gözlenecektir,
  • Ribana örgülü kumaşın ters ve yüz ilmeklerin sayıları eşit ise kumaşın ön ve arka yüzlerinin aynı desen ve görüntüde olacak, bu nedenle kumaşın her iki tarafı da aynı şekilde kullanılabilecektir.